Понеділок, 29.04.2024, 04:14
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS
Вхід на сайт
Опитування
Як часто ви відвідуєте бібліотеку?
Всього відповідей: 50
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » ЧИТАЧАМ » запитай бібліотекаря

Віртуальна книжкова виставка

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ І СЬОГОДЕННЯ

Віртуальна книжкова виставка

 до Дня Конституції України

 

«Конституція у перекладі з латинської мови означає «устрій, будова». Це Закон про устрій, про будову держави і про головні права та обов’язки громадян»

В рамках святкування 20-ої річниці сучасної Конституції України  Білопільська центральна районна бібліотека ім.О.Олеся пропонує увазі користувачів книжкову виставку «Конституція України: історія і сьогодення».

Шановні друзі!

Запрошуємо вас ознайомитися з книгами, які розповідають про історію створення Конституції України, основні її засади, виховують почуття патріотизму до своєї країни. На виставці представлені документи з фонду бібліотеки, які відображають найважливіші історичні моменти конституційного процесу на складному і довгому шляху державотворення України.

Конституція Пилипа Орлика – договір Війська Запоріжського Пилипа Орлика із старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко), який визначав права і обов'язки усіх членів Війська. Укладений 1710 року. Затверджений шведським королем Карлом XII. Написаний латиною і староукраїнською. Складається з преамбули та 16 статей. Пам'ятка української політико-філософської та правової думки. За оцінкою українських істориків є однією з перших європейських  конституцій  нового часу.

Чинності не набула, оскільки була написана в умовах вигнання.

Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки 1937 року — основний закон Української Радянської Соціалістичної Республіки, затверджений 14-м надзвичайним Українським з'їздом рад 30 січня 1937. Базувалася на Конституції СРСР 1936.

 

 

 

Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки  1978 року.

Четверту Конституцію УРСР прийнято 20 квітня 1978 року позачерговою сесією Верховної Ради республіки. Її текст розробила комісія на чолі з В. В. Щербицьким відповідно до Конституції СРСР 1977 року, «яка відобразила новий стан розвитку Радянської держави — побудову в СРСР розвинутого соціалістичного суспільства і стала політико-правовою основою конституцій усіх соціалістичних республік».

Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К., 1996. – 42 с.

За Конституцією України 1996 року Україна є суверенною і незалежною, унітарною, демократичною, соціальною, правовою державою у формі республіки. Єдиним джерелом влади в Україні є народ.

Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. Із змінами, внесими Законом України від 8 грудня 2004 року № 2222-ІV. – К., 2006. – 123с.

         8 грудня 2004 року Верховна Рада України прийняла ряд змін до розділів 4, 5, 6, 7, і 11 Конституції України 1996 року. Згідно цим змінам значно розширились повноваження Верховної Ради України щодо формування центральних органів виконавчої влади в державі. Також розширені повноваження Верховної Ради України щодо формування персонального складу Кабінетів Міністрів України. Коли в минулому згідно статті 114 Конституції України 1996 року всіх міністрів призначав і звільняв Президент України, то тепер їх призначає Верховна Рада України шляхом голосування. Верховна Рада України призначає тепер Голів Антимонопольного комітету України, фонду державного майна України і Державного комітету телебачення і радіомовлення України, а також Голову Служби Безпеки України. Саме ці положення змін у Конституції України і свідчать передусім про те, що Україна з президентсько-парламентської республіки перетворюється на парламентсько-президентську республіку.

Як приймалась Конституція України: Нотатки учасника розробки Основного Закону України /Вадим Петрович Гетьман . – Київ: Б.и., 1996 . – 126 с. : іл.

          Книга цікава багатьма маловідомими фактами й свідченнями одного з активних учасників змальованих в ній подій – В.П.Гетьмана –відомого фінансиста, політичного і державного діяча, народного депутата України – присвячений великій події в сучасній історії нашої незалежної держави – прийняттю Конституіії. Зі сторінок нариса постає драматична картина напруженої боротьби патріотичних сил українського парламенту за створення справді демократичного Основного Закону України.

 Костицький В.В. Конституційна реформа в Україні : шляхи    трансформації політичної системи / В.В. Костецький. – К. : Ін-т    законодавчих передбачень і правової експертизи, 2003. – 121 с.

        Конституція подає широкий перелік особистих, соціальних та культурних прав людини й громадянина.

 

 

 

 

Історія України: Державний літопис. – К.: КВІЦ, 2012. – 832 с.: іл.

Вміщено документи і матеріали, які висвітлюють найважливіші події в історії України з найдавніших часів до сьогодення, методику їх використання та інші дидактичні матеріали.

Подано найрізноманітніші типи джерел: уривки з літописних свідоцтв, юридично-правових документів, генеалогічних таблиць княжих династій, фольклорних матеріалів, історико-географічних карт із праць відомих істориків, спогадів учасників подій, свідчень іноземців.

Юридична енциклопедія: В 6 т. /Редкол.: Ю.С.Шемшученко (відп. Ред.) та ін. – К.: «Укр. Енцикл.», 1998.- іл.

Юридична енциклопедія — перша в Україні багатотомна систематизована наукова робота про державу і право. Спільна робота Інституту держави і права ім. Корецького, Національної академії наук України та видавництва Українська енциклопедія. Складається з шести томів. Загальна кількість статей — 10006. Розрахована на широке коло читачів.

Енциклопедія ґрунтується на сучасних досягненнях як вітчизняної, так і світової юридичної науки. У виданні подано поняття і категорії про усі інститути та галузі права. Розкриваються стрижневі положення Конституції України як основного нормативно-правового акта держави. Також окреслено законодавче регулювання у сфері суспільних відносин, забезпеченні прав і свобод людини та громадянина. Значний розділ статей торкається органів державної влади, місцевого самоврядування та різноманітних об'єднань громадян. У юридичній енциклопедії є відомості про науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади України юридичного профілю, подано біографії відомих вчених-правознавців сучасного та минулого. Широко висвітлена тематика з історії права України, вміщено інформацію про пам'ятки українського права. Енциклопедія торкається не лише української юриспруденції. У виданні висвітлюється інформація про державно-політичний і правовий устрій країн світу, а також їхніх органів та подається наукова оцінка документів цих країн.

Велика увага приділяється міжнародному праву: наводиться інформація про міжнародні органи та установи такі як ООН, ЮНЕСКО, ОБСЄ та ін. Враховуючи те, що багато країн визначають міжнародне законодавство, як частину національного то у енциклопедії можна знайти вичерпну інформацію про міжнародні договори, конвенції, декларації та інші документи, а також дізнатись історію та положення основних державно-правових учень.

Юридична енциклопедія адресована не лише професіональним юристам, а й усім хто цікавиться правовими відносинами та державним будівництвом в Україні, правовим життям міжнародного співтовариства.

 Великий ециклопедичний юридичний словник /За ред. акад. НАН  України Ю.С. Шемшученка. –К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка»,  2007. – 992с.

      Великий енциклопедичний юридичний словник є першим в Україні  такого роду виданням, спрямованим на підвищення правової культури і  правосвідомості громадян та посадових осіб. У Словнику подані та  витлумачені основні поняття і терміни Конституції і чинного законодавства  України, міжнародного та європейського права. Розрахований на юристів-  практиків, працівників органів законодавчої, виконавчої і судової влади, науковців і викладачів, аспірантів, студентів, підприємців, а також усіх, хто цікавиться правовою системою України.

Сучасна правова енциклопедія / О. В. Зайчук, О. Л. Копиленко, В. С. Ковальський [та ін.] : за заг. ред. О. В. Зайчука ; Ін-т законодавства Верховної Ради України. - 2-е вид., перероб. і допов. - К. : Юрінком Інтер, 2013. - 408 с.

Сучасна правова енциклопедія призначена насамперед для тих, хто вивчає основи права та держави: учнів загальноосвітніх шкіл, середніх професійно-навчальних закладів, технікумів, гімназій, коледжів, ліцеїв, студентів вищих навчальних закладів. Видання буде корисним також для суддів, нотаріусів, адвокатів, співробітників органів державного управління та місцевого самоврядування, які зайняті правовою роботою або правовим вихованням, викладачів права, батьків, вихователів - усіх, хто бажає поглибити свої правові знання.

Макбрайд, Д. Європейська конвенція з прав людини та кримінальний процес / Джеремі Макбрайд; перекл. Д.Шкрьоба; ред.: О.Павліченко, Б.Маланчук. - К: К.І.С., 2010 - 576 с.

      Посібник націлений на те, щоб допомогти суддям, адвокатам і прокурорам  враховувати у процесі тлумачення та застосування кримінально-  процесуальних кодексів, а також аналогічних або пов'язаних з ними  законодавчих актів численні вимоги до кримінального провадження - чітко  визначені й похідні від Європейської Конвенції з прав людини.

 Для цього наведено витяги з ключових рішень Європейського Суду з прав людини та колишньої Європейської комісії з прав людини стосовно скарг щодо порушень, передбачених Конвенцією прав і свобод, а також щодо порушень, допущених у ході процедур оскарження та інших пов'язаних з кримінальним провадженням процедур.

Бібік Н. М., Ілляш М. М. Зростаймо громадянами. Розповідь про Конституцію України: Навч. посібник. – К.: Веселка, 2000. – 87 с.: іл.

 В посібнику розглядаються загальні питання щодо державотворення законів і  конкретні статті Конституції України.

   Також розглядаються загальні питання: що таке «держава, демократія,  громадянський обов’язок і права людини, нація і національні миншини, закон  і державні символи.

 

 

Кульчицький В.С., Тищик Б.Й. Історія держави і права України : Підручник для ВНЗ. – К. : Ін Юре, 2008. – 624 с.

Мета авторів цього підручника – не нав’язувати читачеві свої оцінки, судження, трактування історії держави і права України. А головне, спонукати його до роздумів, аналізу викладеного матеріалу, в тому числі і щодо розробки та прийняття нової Конституції, її характеристики.

 

Правознавство: Навчальний посібник /За заг. ред. С.М. Тимченка, Т.О. Коломоєць. – 2-е вид., стер. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2008. - 554 с.

Навчальний посібник з правознавства містить основні положення з курсів теорії держави і права, історії держави і права України, конституційного, цивільного та інших галузей права. Посібник підготовлений на ґрунті сучасних досягнень юридичної науки, з урахуванням змін законодавства України. У навчальному посібнику зроблений акцент на ключові для кожного розділу категорії. В кінці розділів подаються тести для самоконтролю та рекомендована література. Розрахований на студентів неюридичних спеціальностей вищих навчальних закладів.

 

Годованець В. Ф. Конституційне право України: Конспект лекцій. — К.: МАУП, 2000. — 216 с.

У конспекті лекцій висвітлено найважливіші положення вчення про конституцію, основні етапи історії Конституції України, її юридичні властивості, основні принципи, структуру, функції, порядок реалізації, тлумачення, внесення змін у неї та її охорони. Для студентів і всіх, хто цікавиться питаннями конституціоналізму.

 

Тож запрошуємо всіх бажаючих до  читальної зали бібліотеки для ознайомлення з представленими на книжковій виставці книгами.

 

Радимо також прочитати:

Кормич Л.І.  Історія України від найдавніших часів і до ХХІ століття : навч. посібник /Л.І. Кормич, В.В. Багацький. – 4-те вид. – Х. : Одіссей, 2004. – 480 с.

Основи держави і права України : навч. посібник / за ред. В.В. Сухоноса. – Суми : Університетська книга, 2003. – 388 с.

Погорілко В.Ф.

Конституційне право України : підручник / В.Ф. Погорілко, В.Л. Федоренко. – 2-ге вид., перероб. і доопр. – К. : Алерта : КНТ : Центр Учбової літератури, 2010. – 432 с.

Правознавство : підручник для ВНЗ / відп. ред. О.В. Дзера. – 10-е вид., перероб. і доп. – К.: Хрінком Інтер, 2009. – 848 с.

Славний син України. Пилип Орлик та його Конституція // Шкільна бібліотека. – 2011. – №5. – С. 29-37.

 

Список рекомендованих сайтів :

http://www.president.gov.ua/ офіційне представництво Президента України

http://www.kmu.gov.ua/control/ Кабінет Міністрів України. Офіційний урядовий портал.

http://portal.rada.gov.ua/ офіційний сайт Верховної Ради України

http://www.irf.ua/ офіційний сайт Міжнародного фонду «Відродження»

http://www.traditions.org.ua/ українські традиції. Сайт присвячений українським обрядам та звичаям

http://www.pamjatky.org.ua/ відлуння віків: все про збереження історичних пам’яток в Україні

http://svatovo.ws/stati_nezalegnost.html сайт про День незалежності України. http://gska2.rada.gov.ua/site/const/istoriya/1710.html - Конституція Пилипа Орлика

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/888-09 - Конституція (основний закон)

 

 

 

Категорія: запитай бібліотекаря | Додав: BRB (23.06.2016)
Переглядів: 1161 | Рейтинг: 0.0/0
Пошук
Погода
Друзі сайту