П`ятниця, 03.05.2024, 02:15
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS
Вхід на сайт
Опитування
Як часто ви відвідуєте бібліотеку?
Всього відповідей: 50
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » БІБЛІОТЕКАРЯМ » досвід роботи бібліотек

Національно-патріотичне виховання в бібліотеках Білопільського району

З Україною в серці

Національно-патріотичне виховання в бібліотеках Білопільського району (Інформація. Досвід)

 

                                                                   Я знаю вас, нащадки запорожців,

                                                                      Я вірю вам і низько б’ю чолом.

                                                                      Дивлюсь на вас і вірою займаюсь,

                                                                      І б’ю поламаним крилом.

                                                        О. Олесь    

          Бібліотеки завжди були і залишаються центром збереження і розвитку національної культури, патріотичного виховання особистості.  Патріотизм поєднує в собі любов до України, до свого народу, гордість за її минуле і сьогодення, готовність до їх захисту, утвердження в свідомості об’єктивної оцінки ролі українського війська в українській історії, спадкоємності розвитку Збройних Сил у відстоюванні ідеалів свободи та державності України, її громадян від княжої доби, Гетьманського козацького війська, військ УНР, січових стрільців, воїнів УПА до часів незалежності, Майдану, героїв Небесної Сотні та зони АТО.  Національно-патріотичне виховання, популяризація літератури з даної тематики в бібліотеках покликані забезпечити формування у дітей та молоді стійкості, мужності, готовності до подвигу, самопожертви, самопідготовки і самовиховання, вихованню почуття патріотизму, любові до України, бажання відстояти її незалежність і соборність, наслідування кращих традицій.

         У 2016 році  робота бібліотек  Білопільського району з питань  патріотичного виховання значно активізувалась, наповнилась новим змістом. Патріотичне виховання тут проходить через комплекс заходів, направлений на національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни.

         Бібліотеки сьогодні — центри в інформуванні населення про події в зоні АТО через пресу, періодику, інформаційні технології. Всі найсвіжіші матеріали  розміщені на тематичних поличках, книжкових виставках «Пам'ять стукає в серця», «Твої, Батьківщино, сини!», «Герої нашого часу»,  «АТО: герої не вмирають», «Вони захищають Україну», «Час вибрав нас», «Слава Героям України», «Хоробрі серця», «Книга пам’яті АТО» для різнобічного інформування населення.  

         Виховання патріотизму - це невпинна робота по створенню у дітей та юнацтва почуття гордості за свою Батьківщину і свій народ, шанобливого ставлення до історичного минулого Батьківщини, свого народу. 22 січня - День Соборності України. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки. У бібліотеках проведені години історії, години мужності і слави, години пам’яті, інформаційні години, тематичні вечори, вечори - зустрічі:  «Україна неповторна, єдина, свята» (Гуринівська, Тучненська сільські бібліотеки), «Україна – єдина соборна держава»(Іскрисківщинська сільська бібліотека) «Україна крізь віки»(Климівська міська, Товстянська, Куянівська сільські бібліотеки), «Ми єдині і по духу і по крові»(Шкуратівська сільська бібліотека).

          Година історичної пам’яті «Це нашої історії рядки»   проведена в центральній дитячій бібліотеці для учнів 8 класу БЗОШ-інтернат. 

         У Рижівській сільській бібліотеці для учнів  місцевої школи проведено  інформаційне досьє «Моя Україна соборна і вільна». Бібліотекар ознайомила присутніх з літературою, яка розповідає про історію України від початку хрещення Русі до сьогодення біля книжкової виставки «Україна крізь віки»

         «Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього». Саме тому ми повинні знати історію свого народу, яка вмита кров’ю і сльозами. Однією з найтрагічніших сторінок нашої історії є бій під Крутами. Цій даті були присвячені години мужності, патріотизму, години історії «Це нашої історії рядки»(Воронівська сільська бібліотека), «Юні оборонці  України» (Воронівська сільська бібліотека), «Крути – приклад духовності і звитяги»(Гуринівська сільська бібліотека), «А їм було лише 17» (Іскрисківщанська сільська бібліотека), «Червона калина на білому снігу»(Куянівська сільська бібліотека), «Герої Крут» (Супрунівська сільська бібліотека) та інші.

          З метою висвітлення подвигу та виховання у дітей і молоді патріотизму, відзначення  Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав стало гарною традицією запрошувати ветеранів Афганської війни на вечори-зустрічі з учасниками бойових дій на території інших держав, години мужності, вечори-пам’яті, тематичні вечори, уроки мужності, усні журнали, години історії: «Вогненними дорогами чужих країн» (Вирівська с/б-ка), години мужності «Афганськими дорогами війни» (Ворожбянська м/б-ка, Бобрицька с/б-ка),  «Сторінками Афганської війни»Воронівська с/б-ка), «Афганістан болить в моїй душі»  (Гуринівська, Супрунівська, Шкуратівська сільські бібліотеки) «Свистіли кулі над  Афганом» (І Павлівська с/б-ка).

          Годину пам’яті «Ціна чужої війни» проведено в читальній залі центральної районної бібліотеки ім. О.Олеся з учнями старших класів Білопільської ЗОШ-інтернат. Бібліотечні працівники розповіли про воїнів, які воювали та полягли на афганській землі, про військові операції, воїнів-афганців – наших земляків. Декламувалися вірші у виконанні учнів школи.

         В історії України було багато трагічних періодів та подій В наш час в історію увійшла ще одна подія – Майдан, який змінив нашу державу та наш народ і наше життя. До дня Героїв Небесної Сотні в центральній дитячій бібліотеці для учнів 11 класу БЗОШ №2 проведено годину пам’яті  «А сотню вже зустріли небеса».  Дітям розповіли про трагічні події на майдані Незалежності. Вони прослухали пісні «Пливе кача по тисині», «Небесна сотня» та вірш «Герої не вмирають!» Оксани Максимишин. Згадали і про героя Небесної сотні із Сум Олексія Братушка. Наприкінці заходу учні ознайомились з фотовиставкою  «Цвіт життя вони віддали Україні».

      Вечір-зустріч «Майдан. Україна. Шлях до Свободи» проведено в читальній залі центральної районної бібліотеки ім. О.Олеся з молоддю міста. Бібліотекарі підготували розповідь про подвиг героїв Небесної Сотні Присутні дізналися про події, які відбувалися в цей час, про героїзм майданівців. Хвилиною мовчання вшанували невмирущу пам’ять про загиблих героїв Небесного Війська. Учасники заходу в пам'ять про загиблих поклали квіти та запалили свічки до імпровізованого майданчика Героїв Небесної Сотні, який був розміщений в центрі міста.

         З метою гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, у зв’язку з відзначенням у 2016 році Дня пам'яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в бібліотечних закладах району оформлені книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури, виставки - реквієм, виставки архівних матеріалів, фотографій воєнних років на теми: «Вони захищали рідний край», «Вічно жива пам’ять», «Вклонімося тим, хто поліг у бою», «Вічна пам’ять тим, хто загинув, вічна пам’ять тим, хто живий», «Вічний вогонь пам’яті», «Невмирущий дух героїзму», «А душа людська пам’ятатиме Вас» та інші.

          У квітні-травні у бібліотечних закладах традиційно проводяться акції «Привітай ветерана вдома», «Обеліски мужності і слави». Працівники бібліотек доглядають могили воїнів, пам’ятники, разом з дітьми  відвідують вдома ветеранів війни, записують  їх спогади про війну.  Так, Ворожбянська міська бібліотека №2  разом з сестрою милосердя, дітьми привітала з святом Перемоги вдома ветеранів Другої Світової війни Кислого Івана Івановича,  Кальченка Павла Олександровича, Ворону  Ганну Андріївну, Воронкову Надію Василівну. Учні 7-А класу БЗОШ №2 разом із бібліотекарями центральної дитячою бібліотекою відвідали та привітали з наступаючим Днем Перемоги ветерана Другої світової війни, учасника бойових дій В.П.Матюху. 

          Важливим є донесення до дітей, молоді правди про Другу Світову війну, про ті випробовування, які випали на долю України, рідного краю, кожної родини. В бібліотеках були проведені години мужності і слави, вечори-спогади, вечори-зустрічі, літературно-музичні композиції, години пам’яті, тематичні вечори, бібліотечні акції «Привітай ветерана», зустрічі з ветеранами та дітьми війни: «Пам’ятаємо.Славимо. Вшановуємо» (Воронівська сільська бібліотека), «Борцям за волю наш уклін» (Сергіївська сільська бібліотека),  «Тих днів у пам’яті не стерти»(Товстянська сільська бібліотека), «Шана за подвиг, вдячність за мир» (Павлівська сільська бібліотека), «Житиме вічно моя Україна» (Супрунівська сільська бібліотека) та інші.

         Кіногодина «Пам’ять подвигу»     проведена в центральній дитячій бібліотеці  для учнів 3-А класу БСШ№1. 

         У Коршачинській сільській бібліотеці відбулася зустріч школярів з  ветераном війни Василем  Тихоновичем Іванійом «Розкажи ветеране, про дороги війни» Завітав на зустріч з Василем Тихоновичем  сільський голова В.А. Бойко, який  теж привітав ветерана і побажав дітям свято берегти пам’ять про подвиг ветеранів Другої Світової війни і продовжувати їх традиції.

          Вечір-спогад «А душа людська пам’ятає» проведено у Ворожбянській міській бібліотеці №1. Бібліотекар підготувала для  користувачів бібліотеки, ветеранів війни «солодкий стіл» і за чашкою чаю ветерани війни згадували буремні воєнні роки, приймали щирі вітання зі святом від дітей та молоді.

         Є дати, які укріплюють нації, виражають дух народу, символізують його славне минуле, сьогодення й майбутнє. До їх числа, безсумнівно, відносяться і День Незалежності України, і День Державного Прапора.

         До 25 - річчя Незалежності України, до Дня Державного Прапора України проведено: година державності «Незалежна і свята ти мати Україна» (Гуринівська сільська бібліотека), інформаційну годину «Прапор України – святиня нашого народу», година патріотизму «Наша рідна, незалежна, вільна Україна» (Ворожбянська міська бібліотека №1), година державності «Небесно-голубий наш стяг», літературно-музична композиція «Україно! Ти моя молитва!» (Павлівська сільська бібліотека), інформаційне досьє «Державні символи України», година патріотизму «Наша рідна, незалежна, вільна Україна» (Товстянська сільська бібліотека)

          В центральній районній бібліотеці ім.О.Олеся організовано інформаційний калейдоскоп «Українська держава та її національна символіка»,  краєзнавчу подорож «Україно, земле рідна, земле сонячна і хлібна».

         23 серпня  2016 року працівниками Білопільської районної бібліотеки імені О.Олеся  у фойє районного будинку культури була оформлена виставка – експозиція «Свята земля моя, велична Україна!», присвячена  25 - річчю незалежності України. Центральним розділом виставки став  розділ «На варті незалежності держави», в якому  представлені стенди, світлини, книги, періодичні видання про 12 загиблих  воїнів – земляків та про учасників АТО, жителів Білопільського району, які боронили і боронять незалежність рідної держави на сході країни. Привертали увагу, чарували своєю красою роботи  народних майстрів району в розділі «Талантами славна земля Білопільська». Вишивальниці з Гуринівки, Коршачини, Супрунівки, Верхосулки, Воронівки, Шкуратівки. Улянівки, Білопілля, Ворожби, вихованці центру дитячої та юнацької творчості, відділення образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва дитячої музичної школи представили цього разу свої роботи зроблені в національно-патріотичному стилі.

         Районна бібліотека для дітей до свята підготувала  для дітей середнього та старшого шкільного віку історичний екскурс «Як зірка в небі – Україна в серці» та інформаційну годину «Оці степи, це небо, ці ліси, усе моє, все зветься - Україна». Під час заходів звучали вірші, легенди про Україну. Діти ознайомилися з літературою  на книжковій виставці «Вітчизна, як мати у світі одна», відповіли на питання історичної вікторини «Найцікавіше про Україну». Учасники заходів взяли активну участь в акції «Бажаємо тобі, моя країно». На серцях з синьо-жовтого паперу діти писали свої побажання, прив’язували до   голубих та жовтих кульок і відпускали в небо.

         З нагоди Дня захисника України Білопільською центральною  районною бібліотекою, районною бібліотекою для дітей, бібліотечними закладами району  оформлені книжково-ілюстративні виставки, виставки мемуарної та історичної  літератури, перегляди літератури, тематичні експозиції, виставки дитячих малюнків  на теми: «Пам'ять стукає в серця», «Твої, Батьківщино, сини!», «Герої нашого часу»,  «АТО: герої не вмирають», «Вони захищають Україну», «Час вибрав нас»,  «Слава Героям України » та ін. Проведено вечори-зустрічі години мужності, патріотичні години,  уроки пам’яті, години спілкування,  бесіди, зустрічі з учасниками АТО на теми: «Слава захисникам України», «Військова звитяга українського народу»(Гуринівська сільська бібліотека), «Вітчизна у серці» (Ободівська, Шкуратівська  сільські бібліотеки), «Шануймо захисників Вітчизни»(Товстянська сільська бібліотека),   «З Вітчизною в серці»(Павлівська сільська бібліотека), «Україна – Мати, вмій її захищати»(Рижівська сільська бібліотека). «Твої вірні сини, Україно»(Воронівська сільська бібліотека).

         Година патріотизму «Школа справжніх чоловіків» цікаво проходила  у Ворожбянській міській бібліотеці №2. На захід були запрошені воїни військової частини, родини воїнів АТО, учні школи, вчителі. Воїни  української армії  розповідали про свої службові обов’язки, про необхідність спортивної підготовки до служби в армії. Діти разом з бібліотекарем підготували для учасників заходу літературно-музичні вітання та подарунки зроблені власними руками. Після урочистостей та привітань військові запросили всіх учасників на екскурсію до військової частини, яку провів  командир частини Віктор Шевченко.

          Бібліотекар Марківської сільської бібліотеки підготувала та провела патріотично-краєзнавчу квест-мандрівку «Ми - майбутнє України». Вона розповіла дітям про історію свята, а потім, розподіливши їх на команди, роздала кожній з команд завдання, які спиралися на зання історії рідного села. Учасники, знаходячи одну підказку, отримували завдання, щоб знайти іншу.

           У Біланівській сільській бібліотеці відбулася година патріотизму «Твої вірні сини Україно». На захід запросили воїна-контрактника, односельця І.А.Гніденка, який розповів школярам про свою службу. 

          Зустріч з воїнами АТО О.Рожком та В.Куцомельою відбулася і в читальній залі ЦРБ під час заходу «Україна в сильних руках».

         Білопільською центральною дитячою бібліотекою була організована участь юних користувачів у Всеукраїнській акції «Напиши листа солдату». Учні 6-х і 8-х класів Білопільських ЗОШ №1, №2 в своїх листах українським воїнам висловили їм найкращі побажання та сподівання на мирне майбутнє. Всі послання зворушливі, проникнуті любов’ю та турботою, гордістю та проханням: «Поверніться живими!». Листи  передані солдатам в зону бойових дій на сході України.

          У рамках засідання клубу «Краяни» була проведена година мужності «України вірнії сини». На захід був запрошений учасник бойових дій  Сазоненко Віталій Володимирович, який захищав нашу країну від ворога з липня 2014 р. по вересень 2015 р. Віталій Володимирович поділився своїми спогадами, згадав побратимів і закликав учнів бути гідними громадянами, любити свою батьківщину, берегти її волю і незалежність.  Під час проведення заходу загиблих героїв АТО вшанували хвилиною мовчання. Наприкінці  учні ознайомились із фотовиставкою «Пам’ятайте героїв АТО».  Пошукова група клубу продовжує збір матеріалів до краєзнавчих альбомів «Герої не вмирають» та «Хоробрі серця».

           З метою гідного вшанування полеглих бійців-земляків у центральній районній бібліотеці відбулися години мужності «Боровся і загинув за Україну» (до  річниці з дня смерті воїнів АТО).

         До Дня українського козацтва у центральній дитячій бібліотеці відбувся історико-пізнавальний калейдоскоп «Про славу козацьку згадаємо, історію роду не забуваємо». Дітям розповіли про походження  слова «козак», яке стало символом захисника рідної землі. Учні дізнались про найбільш відомих постатей Запорізької Січі: гетьманів Дмитра Вишневецького, Івана Свірговського, Петра Калнишевського. Потім ознайомились з відповідною темі літературою та взяли участь в ерудит-лото «З історії козацтва».

         До Дня Гідності і Свободи в центральній дитячій бібліотеці був проведений конкурс малюнків «Я мрію жити в вільній Україні». В конкурсі взяли участь користувачі молодшого шкільного віку, які відобразили в малюнках своє прагнення жити у вільній і щасливій державі. Виставка конкурсних робіт оформлена в читальній залі ЦДБ. Переможцями визнані - Рогалевич Дар’я, Архипенко Аня, Дунь Єгор, які  відзначені під час підведення підсумків конкурсу.

         Для учнів 8-х класів БЗОШ № 2 центральною дитячою бібліотекою проведено урок-роздум «Боротьба за щасливе життя». Учні переглянули відеофільми «З чого починався Євромайдан» та «Революція гідності». Потім  був проведений огляд літератури «Що читати про Революцію Гідності». До заходу була оформлена фотовиставка «Революція Гідності – Крок у Європу», звучала пісня «Народ Майдану» та патріотичні вірші про Україну.

           Цикл заходів підготувала для читачів і Білопільська центральна районна бібліотеа  імені О.Олеся. В читальній залі бібліотеки для користувачів було організовано прес-огляд «Український Майдан», в якому висвітлювались події, що відбувались в січні-лютому 2014 року в столиці України місті Києві. Це, зокрема, газети «Урядовий кур’єр»,«Білопільщина», «Сумщина», журнал «Країна».

    Привертала увагу відвдувачів бібліотеки фотовиставка «Вічний дух Майдану», на якій демонструвалися портрети загиблих майданівців та світлини, що відтворюють події Майдану Гідності.

         Книжковий перегляд «Революція гідності: крок у Європу» ознайомив читачів з творами українських письменників про Революцію Гідності, портретами героїв «Небесної сотні» та українців, що поклали свої голови за цілісність кордонів нашої країни, з прізвищами земляків, що загинули за єдність та свободу нашої країни.

        Слайдопрезентація новинок літератури про події Революції Гідності «Що читати про події Революції Гідності» влаштована працівниками відділу обслуговування центральної районної бібліотеки ім. О.Олеся у Білопільській ЗОШ-інтернат для учнів 7 класу. Присутні прослухали розповідь про революційні події 2004 та 2013 років, коли народ України виходив на Майдан виборювати свою незалежність та право бути європейською державою. До перегляду було включено п’ять книг українських авторів: Гальчинський А. «Помаранчева революція і нова влада», Рудневич М. «Я из Небесной Сотни», Базів В. «Армагедон на Майдані», «Майдан і церква», «Євромайдан: хроніка в новелах».

          Година-роздум «Україна: спільна відповідальність за майбутнє» проходила в читальній залі центральної районної бібліотеки для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл міста. Під час зустрічі присутні обговорили суспільно-політичну ситуацію в державі, згадали про події Євромайдану та Помаранчевої революції, що стали життєстверджуючим  показником патріотизму української нації.Хвилиню мовчання присутні вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО, які загинули за волю та незалежність України.

          Відеогодина «Революція Гідності і Свободи» проведена для користувачів бібліотеки різних поколінь. Присутні переглянули відеоролик про буремні події на Майдані під час Революції Гідності, захоплювались патріотизмом українського народу, який мужньо боровся за право називатись європейською державою.

         72 роки минуло з часу визволення України від фашистських загарбників. Ця дата залишиться найсвітлішим спомином у серці кожного громадянина України. Адже саме Україна зазнала найбільших жертв і руйнувань у страхітливій Другій світовій війні. В рамках відзначення 72-ї річниці визволення України від фашистських загарбників протягом тижня в усіх бібліотеках району відбувались інформаційно-просвітницькі заходи спрямовані на вшанування пам’яті героїв-визволителів України.

           До Дня визволення України від фашистських загарбників у центральній районній бібліотеці відбувся вечір патріотичного вірша «Поезія фронтових доріг». Під час заходу звучали вірші українських поетів М.Рильського, П.Тичини, В.Сосюри, В.Симоненка, розповіді про історію їх написання. Присутні прослухали аудіозаписи віршів у виконанні акторів театру. Провідний бібліограф Г.Качан предствила виставку-колаж «В полум’ї боїв за Україну», де було розміщено літературу та світлини про героїчний подвиг українського народу в роки Другої Світової війни.

         Мало знайдеться не тільки в історії України, а й світі, таких жахливих трагедій, як Голодомор 1932 – 1933 років, який випав на долю народу найродючішої і найблагодатнішої землі – України. Голод – це не тільки смерть, а й духовна руїна, знищення здорової народної моралі, втрата ідеалів, занепад культури, рідної мови,традицій. Це була безкровна війна тоталітарної системи проти українського народу. Війна – задля того, щоб підірвати коріння волелюбної нації, винищити цілий етнос. З метою гідного вшанування  жертв голодоморів у бібліотечних закладах району були оформлені книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури, виставки архівних документів, фотоматеріалів на теми: «Свічка 33-го не згасне», «Голгофа ХХ століття», «Трагічна сторінка історії України», «Голодомор очима дітей», «Скорботною пам’яттю свічка горить», «Чорні хмари голодомору 1932 – 1933 р.р. на Білопільщині», «Голодомор вчора – пам’ять сьогодні», «Україна у безодні пекла».

          Година скорботи «Голодомор 1932-1933 років: сучасний погляд» була проведена працівниками центральної районної бібліотеки з учнями старших класів Білопільської ЗОШ-інтернат. Бібліотекарі розповіли про страшні роки голодоморів, які пережив український народ, назвали головні причини цієї трагедії. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять та запалили свічки. У центральній дитячій бібліотеці з метою ознайомлення школярів із жахливими роками голодоморів в Україні, виховання прагення зберігати в пам’яті історію рідного народу,  проведена година пам’яті «Великий голод – вічний гріх».       

       З нагоди відзначення  Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС бібліотеками системи організовані книжкові виставки, перегляди літератури, тематичні полиці: «Чорнобиль – скорбота пам’яті людської», «Чорнобиль – тепер це слово знає цілий світ», «Чорнобиль не має минулого часу», «Дзвони Чорнобиля» та інші. Проведені бесіди, вечори-спомини, уроки пам’яті, екологічні дайджести, виставки-реквієм:  «На Чорнобиль журавлі летіли...» (Бобрицька сільська бібліотека), «Стежинами Чорнобильського лиха» (Річківська сільська бібліотека), «Чорнобиль вічно берегтиме хрест своєї чорної біди» (Жовтнева міська бібліотека, Улянівська міська бібліотека).

        У центральній районній бібліотеці відбулася година-роздум «Збережемо пам’ять про велику мужність». Захід розпочався покладанням квітів до пам’ятного знаку ліквідаторам аварії на ЧАЕС.  Керівники району привітали ліквідаторів аварії та подякували їм за подвиг, здійснений заради майбутніх поколінь. Музичні вітання гостям подарували учасники художньої самодіяльності  районного будинку культури. До заходу була оформлена книжкова виставка «Чорнобильська трагедія: історія і сьогодення».

        Важлива роль у формуванні патріотизму належить сімейному вихованню. Сім’я – перший і найголовніший осередок суспільства. Саме з неї починається формування понять «Батьківщина», «мала батьківщина». А тому виховання поваги до своєї сім'ї, гордості за свою родину, відродження багато в чому втрачених в наші дні понять сімейної історії, сімейної реліквії, сімейної традиції є одним із напрямків патріотичного виховання.  На книжкових вистаках «Сім’я і суспільство», «Світ сім’ї – світ, в якому ми живемо», «Читання в сімейному колі», «Бібліотека. Сім’я. Інформація» висвітлюється державна політика в підтримку сім’ї, родини та закладів, організацій, які займаються проблемами сім’ї, дітей та молоді. Різноманітні форми масових заходів, які проводять бібліотеки разом з сім’ями та їхніми дітьми: свято «Роде наш красний» (Ганнівсська – Вирівська сільська бібліотека), круглий стіл «Ідеальний батько для підлітка» (Супрунівська сільська бібліотека), народознавча година «Родина. Рід. Які слова святі, вони потрібні кожному в житті» (Марківська сільська бібліотека), родинний альманах «Моя родина, як зірка єдина» (Воронівська сільська бібліотека), родинне свято «Мій дім,моя земля»(Миколаївська міська бібліотека). В районі працює Воронівська сільська бібліотека сімейного читання, в якій проводяться цикли заходів з питань сімейного виховання. Активно діє при бібліотеці клуб «Сімейне вогнище». В рамках клубу проведено родинний альманах «Моя родина, як зірка єдина». За українським звичаєм членів родин учасники заходу зустріли хлібом-сіллю на вишитому рушнику. Ведучі представили присутнім на заході членів родин, розповіли про важливі віхи їх сімейного життя. Кожна родина представила своє родинне дерево, розповіла про сімейні звичаї, традиції. Впродовж заходу проводилися конкурси, ігри для батьків та дітей. Закінчилося свято спілкуванням та музичними вітаннями за чашкою духмяного чаю з солодощами.

            Ще однією ефективною формою патріотичного виховання є гуртки і клуби за інтересами. Їх мета – виховати у підростаючого покоління за допомогою книги гордість за свою Батьківщину, прищепити любов до вивчення історичних традицій, культурного надбання, відродження забутих оберегів рідної землі. У бібліотечних закладах району працює 46 гуртків  та клубів. Серед загальної кількості    - 10 клубів національно - патріотичного направлення. До роботи  клубів  залучаються вчителі історії, краєзнавці, любителі історії, музейні працівники. Завданням клубів є збір інформації про історію рідного  краю, написання літописів  своєї території, розповідей про видатних особистостей, котрі зробили важливий внесок у  розвиток свого краю, держави в цілому.

        Члени клубів «Сторінки історії» (Ворожбянська міська бібліотека №2), «Відродження» (Ворожбянська міська б-ка №1), «Пошук»  (Миколаївська, Тучненська, Товстянська бібліотеки), «Нове покоління» (Іскрисківщинській), «Клео» (Луциківській), «Спадщина» (Верхосульській),  «Краяни» (ЦДБ) разом з працівниками бібліотек району  збирають біографічні відомості, фотодокументи, записують спогади рідних . В бібліотеках оформлені альбоми ,  тематичні теки та викладки, куточки пам'яті. 

        Протягом 2016 року відбулось 6 засідань  клубу «Краяни» центральної бібліотеки для дітей. Найбільш цікаві із них: вечір-зустріч «Пам’ять війни серце тривожить», під час якої дітей ознайомили з історією афганської війни.  На зустріч був запрошений колишній воїн-інтернаціоналіст, який нагороджений медаллю «За отвагу» Б.Б. Безрук.      

         При юнацькій кафедрі центральної бібліотеки діє клуб «Співрозмовник».  На засіданнях цього клубу ведуться  відверті розмови на різноманітні теми. Клуб співрозмовник тісно співпрацює з школами, установами та організаціями міста, спеціалісти та представники яких запрошуються на засідання клубу, допомагають у проведенні заходів.

          Направленість діяльності клубу різноманітна. В даний час одним із важливих напрямків роботи клубу є героїко-патріотичне виховання. На дану тематику проведено вечір-зустріч «Майдан. Україна. Шлях до Свободи», присвячена Дню Героїв Небесної Сотні. Серед почесних гостей був присутнім Долуда Сергій Володимирович, батько Долуди Влада, учасника майдану. Юнаки та дівчата дізналися про події, які відбувалися в цей час, про героїзм майданівців, які виступили за незалежність держави. Хвилиною мовчання вшанували невмирущу пам’ять про загиблих героїв Небеснї сотні.  

         Складовою частиною роботи бібліотек по національно-патріотичному вихованню є сприяння формуванню у користувачів нової толерантної думки, відкритості, бажання і вміння зрозуміти інше та інших, виховувати повагу до інших культур, європейських цінностей та одночасно не допустити втрати свого коріння, допомагати збереженню своєї національної ідентичності. На висвітлення цих питань і були спрямовані заходи бібліотек присвячені Дню толерантності. 

         Спільно зі школами проведені години спілкування «Всі різні – всі рівні», «Будьмо толерантними» (Воронівська, Гуринівська, Кальченківська, Коршачинська, Ободівська, Шкуратівська, Товстянська сільські бібліотеки). Бібліотекарі ознайомили школярів із поняттям «толерантність», адже сьогодні гостро постає питання про нехтування учнями та молоддю загальнолюдськими цінностями, порушення особистих прав людини. Щоб довести необхідність толерантності в суспільстві, навели трагічні приклади історії, що показали нагальність потреби в злагоді, добросусідстві, поваги до інших людей, їхніх думок.

          У рамках заходів з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського в бібліотеках району проведені бесіди, інформаційні години, виховні години, інформіни, години історії: «М. Грушевський: життя і діяльність»(Вирівська сільська бібліотека), «Грушевський М.С., політичний діяч, науковець, публіцист»(Товстянська сільська бібліотека),  «Перший президент України»(Улянівська міська бібліотека), «Літературна творчість Михайла Грушевського»(Тучненська сільська бібліотека), «Великий син українського народу» (Миколаївська міська бібліотека),  «Сторінки великого життя»(Павлівська сільська бібліотека),  «Знамениті, великі, геніальні люди. Михайло Грушевський» (Ворожбянська міська бібліотека) та ін..      

         Історичний екскурс «Великий українець»  проведений в центральній дитячій бібліотеці з групою читачів старшого  шкільного віку. Дітям розповіли про видатного вченого-історика, державного і політичного діяча Михайла Грушевського.   Екскурс складався із 10 цікавих фактів його біографії, а саме: навчання, львівський період, заслання, роботу у Центральній Раді, еміграцію та інше. Гра для юних ерудитів «Грушевський: хто він?»  проведена з групою читачів старшого  шкільного віку. Гра складалась із розминки і 4-х турів: «Історія і сучасність», «Відгадай постать в історії», «Життя і діяльність М.Грушевського», «Географія життя М.Грушевського».

          Історичну подорож «Жив і творив заради України» проведено центральною районною бібліотекою ім. О. Олеся. 

         Бібліотеками району приділялась велика увага  популяризації  національної культури, літературної спадщини нашого народу. Серед  нових ефективних масових заходів, які викликали зацікавленість у користувачів флешмоби «Шевченківська абетка» та «Леся Українка» (до 145-річчя від дня народження  Лесі Українки.), підготовлені бібліотекарем Павлівської сільської бібліотеки, літературна світлиця «Каменяр української землі» (центральна дитяча бібліотека) до 160-річчя від дня народження Івана Франка та інші.

         До Всесвітнього дня поезії в центральній дитячій бібліотеці для групи учнів БЗОШ-інтернат проведено поетичну вітальню «Елегії Олесевого краю».  Бенефіс юних поетів «Мій перший вірш»  проведено в центральній районній бібліотеці ім. О. Олеся. На захід було запрошено талановиту молодь міста. Бібліотекарі розповіли  про значення поезії в нашому житті та представили присутнім  поетів-початківців Тетяну Костюченко та Романа Литвина. Юні поети ділилися своїм творчим захопленням і  першими пробами пера, зачитували  улюблені вірші. Гарні і щирі побажання, дружні оплески  підсилювали настрій від прочитаних творів, дарували усім присутнім тепло і радість. Вдалим доповненням до заходу стала виставка літературних сторінок з місцевої газети «Білопільщина», де представлені поетичні твори  обдарованої  молоді  міста та району «Молода поезія Білопільщини».

         Важливим аспектом у вихованні патріотизму є популяризація літературного надбання письменників рідного краю. Бібліотекарі через світ книг розкривають читачам сторінки історичного минулого і сьогодення українського народу, його культурної й духовної спадщини, намагаються показати красу і велич рідної природи та людей, закоханих у свій край.

         2 грудня в Білопіллі пройшли урочистості з нагоди 138-ої річниці від дня народження Олександра Олеся. Відкриття свята проходило в приміщенні Білопільської центральної районної бібліотеки. В музеї О.Олеся учасники заходу ділилися власними враженнями від творчості лірика, її впливом на власне життя та творчість. 

         Продовжилось Олесеве свято флеш-акцією «Торкнись поезії Олеся», яка проходила біля приміщення бібліотеки. Бібліотекарі, тримаючи в руках книжкові закладки «Торкнись поезії Олеся», читали вірші великого земляка. Естафету  підхопили переможці щорічного літературно-мистецького конкурсу для дітей та молоді ім.О.Олеся «І розітнувсь мій перший спів...» та учні Білопільської ЗОШ №2. Діти з  прапорцями в руках та прапором України, привезеним із зони АТО із задоволенням читали пророчу поезію Олеся. Торкнутись поезії славетного лірика стало можливим для всіх перехожих  завдяки створеній бібліотекарями «живій» книжковій виставці.

          Доповнив акцію і танцювальний флешмоб у виконанні учнів шкіл міста. Під час акції бібліотечні працівники роздавали  поетичні смаколики - цукерки з поезіями   О.Олеся і символічною назвою «Єдина Країна» та подарували всім бажаючим книжкові закладки «Знайомтесь: О.Олесь». Завершився захід покладанням квітів до меморіальної дошки на будинку, в якому жив О.Олесь.

           Під час урочистої ходи до будинку, де народився поет  у сквері імені О.Олеся учасники заходу організували   поетично-патріотичне коло «Живе Україна! І вільний народ...».  Свої патріотичні вірші читали переможці щорічного літературно-мистецького конкурсу для дітей та молоді «І розітнувсь мій перший спів...». В їх поезіях бриніла струна  справжнього патріотизму, любові до рідного краю, до України, гордість, що саме Білопільщина подарувала Україні і всьому світові  неперевершеного лірика Олександра Олеся.                  

         Найбільше і найдорожче добро у кожного народу – це його мова. Ота жива схованка людського духу. Його багата скарбниця, в яку народ складає і своє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування», - так писав Панас Мирний. З метою сприяння усвідомленню значення рідної мови, виховання прагнення передати нащадкам наш скарб – українську мову в центральній бібліотеці та  бібліотеках району проведено ряд заходів. Мовний аукціон «У повсякденній свіжій мовній повені слова цвітуть із уст людських» до Міжнародного дня рідної мови проведено в центральній районній бібліотеці ім. О.Олеся з учасниками клубу «Співрозмовник». Аукціон розпочався з «торгу» - конкурсу  «Перекличка», де молодь додавала закінчення до вірша «Рідна мова» Ю. Рибчинського.  Наступний «лот» - конкурс «Антоніми», учасники підбирали антоніми до запропонованих слів та багато інших «лотів» - конкурсів «Тлумачення прислів’їв», «Опис улюблених героїв казок», «Деформований текст», «Правильний диктант». Доповненням до заходу стала книжкова виставка «Рідна мова – життя духовного основа».

         З метою активізації діяльності бібліотек Білопільського району по національно-патріотичному вихованню,  пошуку цікавих інноваційних форм роботи по національно-патріотичному вихованню, виявлення та поширення кращого досвіду бібліотек, підтримки творчої праці бібліотечних працівників Білопільського району із питань формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації як найважливішого пріоритету національно-патріотичного виховання  КЗ БРР «Білопільська центральна           районна бібліотека ім. О.Олеся» ініціювала проведення районного  огляду – конкурсу професійної майстерності на кращій масовий захід 2016 року  «Слава Героям АТО» серед бібліотек району. У  бібліотечних закладах  району протягом року проводилися уроки мужності, уроки патріотизму, зустрічі з учасниками АТО, флешмоби,  дискусії, диспути, обговорення проблемних статей, круглі столи, зустрічі на теми «Пам'ять стукає в серця», «Твої, Батьківщино, сини!», «Герої нашого часу»,  «АТО: герої не вмирають», «Вони захищають Україну», «Час вибрав нас», «Слава Героям України»,  «Хоробрі серця», «Книга пам’яті АТО». Переглянувши всі матеріали конкурсних робіт (теки, відео, слайдопрезентації, світлини, стенди, сценарії ), журі конкурсу визнало  кращими з кращих  роботи  Товстянської, Улянівської бібліотек та відділу обслуговування центральної районної бібліотеки імені О.Олеся.

         Відділом організаційно-методичної та довідково-бібліографічної роботи  протягом року на семінарах, нарадах, виїздах на місця надавлися консультації, методичні поради з питань національно-патріотичного виховання. Для бібліотек  району були підготовлені 13 методичних матеріалів, а саме: бібліографічні пам’ятки «Краєзнавці Білопільщини», «Вічна пам’ять нашим землякам - загиблим воїнам АТО », «Іван Головченко – письменник, композитор, журналіст», «Почесні громадяни Білопілля», 5 сценаріїв - патріотичної години «Небесна Сотня: Герої не вмирають», святкування  Дня Перемоги «Перемога в ім’я життя», години - реквієм «Великий терор в Україні. Не забудемо! » ( до Дня пам’яті жертв політичних репресій), історичного калейдоскопу до Дня Незалежності «З Україною в серці». Крім цього для всіх бібліотек району відділом був розроблений фотостенд  «Вічна пам’ять нашим землякам, загиблим воїнам АТО».       

          Робота бібліотек Білопільського району широко популяризується на сторінках районної газети «Білопільщина», по місцевому радіомовленню «Вир», на сайті районної бібліотеки та у фейсбуці.

         Зберегти незалежність, збудувати міцну державу – наш святий обов’язок перед попередниками, які були корінням, джерелом української державності, які залишили нам у спадок любов до Батьківщини, вивірені часом і випробуваннями кращі риси народної душі, національного характеру. Бібліотечсні заклади Білопільського району і надалі робитимуть свій внесок в цю нелегку і потрібну справу.

 

 

 

Категорія: досвід роботи бібліотек | Додав: BRB (03.02.2017)
Переглядів: 10670 | Рейтинг: 2.5/2
Пошук
Погода
Друзі сайту