Українська держава та її національна символіка
Шановні користувачі!
У Білопільській центральній районній бібліотеці ім. О. Олеся організовано книжкову виставку «Українська держава та її національна символіка». Пропонуємо ознайомитися з літературою, представленою на виставці, яка допоможе Вам глибше дізнатися про історію державності України від її початків до сьогодення, про складний, неоднозначно трактований шлях боротьби українського народу за незалежність нашої Батьківщини.
20 лютого 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про День незалежності України», в якій вказано: 24 серпня вважати Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України. Територія держави була проголошена єдиною та неділимою. На території України мають чинність виключно Конституція та закони України.
Розділ 1. «Княжа доба: початок української державності»
Артюх Л. Звичаї українців у народному календарі: науково- популярне видання [Текст] / Л. Артюх. – К.: Балтія-Друк, 2012. – 224 с.: іл.
З книги ви дізнаєтесь про календарні свята і обряди українців, познайомитеся зі звичаями та традиціями, яких дотримувалися наші предки.
Войтович В. Українська міфологія [Текст] / В. Войтович. – К.: Либідь, 2002. – 664 с.: іл.
Розповідається про світ української дохристиянської міфології – народні уявлення, звичаї та обряди, вірування, тощо. Текст супроводжується авторськими ілюстраціями.
Грушевський М. Як жив український народ [Текст] / М. Грушевський. – К.: Веселкa, 1992. – 111 с.: іл.
Ця унікальна книга, створена патріархом української історії, видатним вченим і політичним діячем М. Грушевським спресовує в собі практично всі десять томів його всесвітньовідомої «Історії України-Руси».
Гуржій О. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний [Текст] / О. Гуржій. – К.: Україна, 2004. – 192 с.: іл.
Науково-популярна книга про найвідомішого провідника українського козацтва кінця XVI – перших десятиліть XVII століття Петра Конашевича-Сагайдачного.
Ілюстрована енциклопедія історії України в трьох томах [Текст] / Авт. тексту О. Кучерук. – К.: Спалах, 2004. – Т. 1. – 216.: іл.
Розділ 2. «Козацька слава наших предків»
Антонович В. Коротка історія Козаччини [Текст] / В. Антонович. – К.: Україна, 2004. – 304 с.: іл.
Спираючись на значний фактичний матеріал, автор доводить, що український народ завжди був демократичною, свободолюбивою спільнотою, що героїчне минуле козацтва – це і є справжня історія нашого краю.
Бачинська О. Козацтво в «післякозацьку» добу української історії (кінець XVIII-XIX ст.) [Текст]: наук.-попул. вид. – К.: Вища школа, 2011. – 287 с.: іл.
На основі документальних джерел досліджено історію та збереження традицій українського козацтва після ліквідації автономної Гетьманщини (1764) і зруйнування Запорізької Січі (1775) наприкінці XVIII-XIX ст.
Липа К. А., Руденко О. В. Військо Богдана Хмельницького [Текст] / К. Липа, О. Руденко. – К.: Наш час, 2011. – 63 с.
Як виглядало військо Богдана Хмельницького? Чим були озброєні вояки, як одягнені, що їли і де відпочивали? Книга дає наочні відповіді на всі ці питання. За фотографіями доробку учасників військово-історичного руху та музейних експонатів читач має змогу уявити життя наших предків.
Петро Калнишевський та його доба [Текст]: документи та матеріали. – К, 2009. – 432 с.
У виданні опубліковано джерела для вивчення життя та діяльності останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Івановича Калнишевського, що зберігаються в архівах та музеях України, Росії і Польщі. Вміщені матеріали висвітлюють політичну кар’єру останнього кошового, його діяльність як козацького урядовця, дають можливість детально простежити його біографію після знищення Запорозької Січі.
Чухліб Т. Український гетьманат: проблеми міжнародного утвердження. – К.: Наш час, 2007. – 156 с.
У книзі розкривається проблема утвердження Українського гетьманату як суб’єкта міжнародних відносин Центрально-Східної, Південно-Східної та Східної Європи раннього нового часу.
Розділ 3. «2017 – рік української революції 1917-1921 років»
Вівчарик М. Українська нація: шлях до самовизначення [Текст]: монографія / М. Вівчарик, П. Панченко. В. Чмихова. – К.: Вища школа, 2001. – 287 с
Видання допоможе глибше зрозуміти родовід і духовні витоки нації та усвідомити, що шлях, який обрала Україна, - це побудова демократичної правової держави та утвердження в ній громадянського суспільства.
Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих: історія створення та діяльність [Текст] / упоряд. Є. Пронюк. – К.: Український Центр духовної культури, 2007. – 680 с.: іл.
У книзі висвітлюється історія становлення і діяльності Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих. Розкривається внесок Товариства у справу боротьби за відновлення самостійної Української держави, демократичний шлях її розвитку.
Лавріненко Ю. А. Розстріляне відродження [Текст]: антологія 1917-1933: поезія – проза – драма – есей / Ю. Лавріненко. – К.: Вид. центр «Просвіта», 2001. – 794 с.
Книга являє собою перевидання «Антології», яку опублікував у 1959 році активний учасник літературного процесу Юрій Лавріненко. Унікальність книги в тому, що вона дає достатньо широке уявлення про естетичну вартість української літератури 20-30-их років ХХ ст. і водночас – про масштаби репресій, які чинила радянська влада проти тієї літератури і її творців.
Малик Я., Вол Б., Чуприна В. Історія української державності [Текст] / Я. Малик, Б. Вол, В. Чуприна. – Львів: Світ, 1995. – 248 с.
Реабілітовані історією. Сумська область [Текст]: у трьох книгах. Кига 1. – Суми: ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2005. – 756 с.
Видання є складовою частиною всеукраїнської науково-документальної серії книг, покликаної увічнити пам’ять громадян, необґрунтовано репресованих за радянської доби, містить матеріал, який розповідає про трагічну долю жителів області, що стали жертвами політичних репресій.
Сергійчук В. Українська соборність [Текст]: відродження українства в 1917-1920 роках / В. Сергійчук. – К.: «Українська Видавнича Спілка», 1999. – 416 с.
На великому архівному матеріалі, що раніше переховувався в спецфондах, професор В. Сергійчук засвідчив: де б українці не були, вони завжди тягнуться до своєї Матері-Батьківщини. Особливо це виявилося 1917 року, коли українство взялося творити свою власну долю на своїй етнічній території.
Цвілюк С. Українізація України [Текст]: тернистий шлях національно-культурного відродження за доби сталінізму / С. Цвілюк. – Одеса: Маяк, 2004. – 200 с.
Українізація – унікальний у світовій практиці політичний і культурно-національний процес. Це явище має глибоке коріння в минулому нашого народу, в його прагненні до власної державності, національної самосвідомості і самобутності, а також є гострою сучасною проблемою, про що і йдеться в книзі.
Розділ 4. «Гірка сторінка пам’яті життя»
Вихристенко В. Спецслужби в геноциді України [Текст] / В. Вихристенко. – Одеса: Маяк, 2002. – 176 с.
На достовірних історичних фактах, підтверджених документами з «президентських тек», автор показує, як на знищення України працювали Абвер, КДБ та інші світові служби.
Голод 1921-1923 років в Україні [Текст]: зб. Документів і матеріалів. – К.: Наук. Думка, 1993. – 240 с.
Відібрані документи висвітлюють соціальні причини голоду 1921-1923 років.
Розсекречена пам’ять [Текст] Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 604 с.
У виданні представлено документи радянських органів державної безпеки – Державного політичного управління (ДПУ) та Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), що містять додаткову архівну інформацію про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу ХХ століття – Голодомору 1932-1933 років. Майже 70 років ці документи зберігались під грифами секретності і були недоступними для дослідників.
Український хліб на експорт: 1932-1933 [Текст]. – К.: ПП Сергійчук М. І., 2006. – 432 с.
На основі невідомих документів з колишніх таємних архівів простежено геноцид українського народу в 1932-1933 роках через експорт нашого хліба.
Чорні жорна [Текст] Голодомор 1932-1933 років на Білопільщині у документах, споминах, фотографіях, літературних творах. – Суми: ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2008. – 96 с.
Збірник розповідає про чорну сторінку в житті українського народу – голодомор 1932-1933 років. Йдеться про події, які відбувалися на території нинішнього Білопільського району. У розділі «Згадують очевидці» подано спомини жителів сіл, які пам’ятають той час .
Розділ 5. «За волю, за державність»
Галамай С. У боротьбі за Українську Державу [Текст]: Спогади. – Львів: Видавництво «Мс», 2003. – 458 с., іл.
Крізь призму особистої долі одного з провідних членів ОУН Степана Галамая читач ознайомиться із віхами діяльності українського національно-визвольного руху. Книга багато проілюстрована документами того часу, що допоможуть глибше пізнати описувані події.
Добржанський О. В., Старик В. П. Бажаємо до України! [Текст] / О. Добржанський, В. Старик. – Одеса: Маяк, 2008. – 1168 с.
У книзі вміщено спогади, хроніки, щоденникові записи про події Першої світової війни на Буковині, Буковинське народне віче 1918 року, встановлення та діяльність української влади в краї, його входження до ЗУНР та загарбання Румунією.
Поровський М. Тільки рухом життя і обіймеш…[Текст]: повість-спогад / М. Поровський. – К.: Вид-во «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, 2009. – 452 с.
Хвилююча розповідь активного учасника боротьби за Самостійну Українську Державу та одного із засновників Народного руху України, народного депутата України Миколи Поровського про події, коли українські національно-патріотичні сили виборювали Незалежність України.
Прохода В. Думки про правду [Текст] До історії повстання української нації. – Дрогобич: Видавнича фірма «Відродження», 2009. – 568 с.
Автор – кубанський українець із складною долею борця за Соборну Самостійну Україну – докладно описує події та персоналії за українську Правду в добу УНР.
Три дні вересня вісімдесят дев’ятого [Текст] Матеріали Установчого з’їзду Народного руху Укроаїни за перебудову. – Вид. 2-ге. – К.: Вид-во «Укр. енциклопедія» імені М. П. Бажана, 2009. – 496 с.: іл.
У книзі публікується Стенограма Установчого з’їзду Народного руху України за перебудову, а також Список делегатів та інші документи з’їзду.
Українське державотворення: невитребуваний потенціал [Текст]: словник-довідник / За ред. О. Мироненка. – К.: Либідь, 1997. – 560 с.
У словнику на основі архівних документів, які протягом тривалого часу перебували у спецсховищах, висвітлюється складний і суперечливий процес визрівання національно-державницької ідеї, досвід наших пращурів у спробах формування власної держави – від Київської Русі до здобуття Україною незалежності.
Розділ 6. «Незалежність України: історія та сьогодення»
Історія України: Джерельний літопис [Текст]. – К.: «Україна», 2016. – 896 с.: іл.
Вміщено документи і матеріали, які висвітлюють найважливіші події в історії України з найдавніших часів до сьогодення та інші дидактичні матеріали. Подано уривки з літописних свідоцтв, юридично-правових документів, історико-географічних карт із праць відомих істориків, спогадів учасників подій.
Малаков Д. Мальовнича Україна: альбом [Текст] / Д. Малаков. – К.: Мистецтво, 2011. – 336 с.: іл.
Альбом розповідає про багатовікову культуру та мальовничу природу України. Храми і монастирі, замки і фортеці, палаци і маєтки та сучасні споруди характеризують творчий злет народних майстрів і професійних митців, які створили неоціненну спадщину нашого народу.
Сергійчук В. І. Національна символіка України [Текст] / В. Сергійчук. – К.: Веселка, 1992. – 109 с.: іл.
Сповідуємо Україну [Текст]: журнал. – К.: Журнал «Образотворче мистецтво», 2001. – 107 с.
Історія і сучасність в образотворчому мистецтві України 1991-2001 років.
Україна: Природа. Традиції Культура [Текст] / Авт. О. Білоусько, М. Попович. – К.: Балтія-Друк, 2008. – 100 с.: іл.
Розділ 7. «Під прапором сонця і неба»
Братко-Кутинський О. Нащадки Святої Трійці [Текст] / О. Братко-Кутинський. – К.: Білий птах, 1992. – 86 с.
Походження української державної символіки в дослідженні кандидата філософських наук Олексія Братка-Кутинського.
Кравченко В. Синьо-жовтий прапор над Києвом 1 травня 1966 року [Текст] / В. Кравченко. – К.: Смолоскип, 2004. – 56 с.
Автор розповідає про те, як в ніч на 1 травня 1966 року на будинку київського інституту народного господарства, нині – Київського національного економічного університету відважні кияни Г. Москаленко та В. Кукса встановили український національний синьо-жовтий прапор.
Нагірняк В. Во Славу Золотого Тризуба [Текст] / В. Нагірняк. – Івано-Франківськ: ЛІК, 2008. – 152 с.
Книга розповідає про життя і діяльність видатного політичного і громадського діяча ХХ століття, Провідника Організації Українських Націоналістів Степана Бандеру та його боротьбу за Вільну і Незалежну Самостійну Українську Державу.
Пастернак О. Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого [Текст] / О. Пастернак. – К.: Веселка, 1991. – 47 с.: іл.
Ця книга про тризуб – геральдичний знак Київського Князя Володимира Великого – розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба на Україні як державного герба, національного знаку і релігійного символу.
Розділ 8. «Європа – наш спільний дім»
Вибори в Європейському Союзі [Текст] / За ред. Ковриженка Д. С. – К.: ФАДА, ЛТД, 2006. – 156 с.
У книзі розглянуто основні тенденції розвитку виборчого законодавства 25 країн – членів Європейського Союзу.
Відкриваємо Європу! [Текст]. – К.: ПП «Віва-Принт», 2007. – 44 с.
Зрослись душею, сплелись корінням [Текст] / А. Басенко, В. Васецький, А. Ковтун. – К.: Успіх і кар’єра, 2008. – 224 с.
Збірник історичних нарисів про видатних діячів України, Польщі, Росії, які зробили визначний внесок у розвиток науки, освіти, культури та суспільних відносин. Такі різні постаті, як Костянтин Ціолковський, Соломія Крушельницька, Вацлав Ніжинський об’єднує одне: в їх родоводах нероздільно сплелось коріння кількох націй, а життєвий шлях і добрі діла нероздільно вписані в книгу буття всього людства.
Європейські стандарти в політиці, економіці, освіті, культурі [Текст]: дайджест / Сумська обл. універс. наук. б-ка; Н. Фесенко. – Суми, 2010. – 55 с.
Дайджест підготовлений в рамках проекту «Центр європейської інформації в місті Суми», що реалізується в партнерстві ОУНБ та громадської організації «Центр європейських ініціатив» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Європейський суд з прав людини [Текст]: базові матеріали. Застосування практики. – К.: Український Центр Правничих Студій, 2003. – 582 с.
Кагамлик С. Світло духовності і культури (З історії Київо-Печерської лаври XVII-XVIII ст.) [Текст] / С. Кагамлик. – К.: Наш час, 2008. – 327 с. – (Серія «Невідома Україна»).
Києво-Печерська лавра – найбільша українська святиня, пам’ятка давньої архітектури і мистецтва. У чому її святість, висока духовність, велич культурних здобутків, які впродовж віків були символом і славою українців – про все це розповідає автор книги.
Остафійчук В. Історія України: сучасне бачення [Текст] / В. Остафійчук. – К.: Знання-Прес, 2007. – 424 с.
Автор висвітлює найважливіші періоди, події і факти історії України, які не знайшли правдивого відображення в радянській історіографії. Відтворено незаслужено забуті яскраві історичні постаті, котрі відіграли помітну роль у долі нації.
Сорока М. Світ відкриває Україну [Текст]: про зовнішню політику Української держави у 90-х роках ХХ століття. Статті. Документи. Коментарі. – К.: Київська правда, 2001. – 782.
У книзі представлена широка панорама подій і найважливіші договірні документи. пов’язані з виходом на міжнародну арену та першими зовнішньо-політичними кроками незалежної Української держави. Основу матеріалів книги складають нотатки, репортажі, ессе автора про зарубіжні візити й переговори керівників України.
Україна на шляху до Європи [Текст] / Упоряд.: В. Шкляр, А. Юричко. – К.: Етнос, 2006. – 496 с.
Видання об’єднує статті провідних вчених-політологів, журналістів, державних діячів, у яких висвітлюються проблеми інтеграції до ЄС, аналізується досвід країн, які пройшли цей шлях, а також проблеми і набутки України в реалізації стратегічної мети.
Україна на шляху до Європейського Союзу [Текст] / Я. Хофмокл, К. Смик, А. Амброзяк, О. Марковіч. – Вашава, 2006. – 189 с.
Україна: час вибору [Текст]: Міжнародний фонд «Відродження». – К., 2014. – 44 с.
Шаров І. 100 видатних імен України [Текст] / І. Шаров. – К.: Видавничий дім «Альтернативи», 1999. – 496 с.
Унікальна книга кандидата історичних наук, народного депутата України І. Шарова репрезентує сто славетних імен України, які є гордістю, славою, духовним надбанням нації.
Розділ 9. «За вільну та щасливу Україну»
Ад 242 [Текст]: історія мужності, братерства та самопожертви. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного дозвілля», 2016. – 352 с.: іл.
Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в «Аду», як його назвали оборонці летовища, - це свідчення кіборгів, розповіді волонтерів та журналістів, коментарі військових експертів та аналітиків з України, Росії, США та Канади, а також представників Генерального штабу Збройних сил України і Головнокомандувача ЗСУ Віктора Муженка.
Бакуліна В. Ті, що пройшли крізь Майдан [Текст] / В. Бакуліна. – Суми: ПКП «Еллада-S», 2016. – 124 с.
Книга включає в себе статті, репортажі та інтерв’ю з безпосередніми учасниками Революції Гідності. Матеріали зібрані в період з грудня 2013 по 2015 роки.
Гальчинський А. Помаранчева революція і нова влада [Текст] / А. Гальчинський. – К.: Либідь, 2005. – 368 с.
У книзі відомого вченого аналізуються об’єктивні передумови Помаранчевої революції, її рушійні сили, історичні, соціальні та психологічні витоки.
Героям Слава [Текст] Книга пам’яті героїв АТО. Сумська обл. – Суми: Всі Суми Панорама-Медіа, ПКП «Еллада S», 2016. – 112 с.
У книзі вміщено розповіді про жителів та уродженців Сумщини, які загинули у боротьбі за свободу та незалежність України на полях неоголошеної війни в 2014-2016 роках.
Золотий фонд нації [Текст]: довідково-біографічне видання. – К.: ТОВ «Український видавничий консорціум», 2010. – 399 с.
На сторінках книги у вигляді нарисів та інтерв’ю представлені Герої України, особистості у різних сферах політики, державного управління, громадської діяльності, військової справи, регіональної влади та самоврядування, економіки, науки, освіти, медицини, юриспруденції, засобів масової інформації, духовності, культури, мистецтва.
«Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв» [Текст] / за загальною редакцією Л. Івшиної. – Видання 2-ге, перероб. – К.: ТОВ «Українська прес-група», 2016. – 296 с.
Ця книга – про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про Героїв. Тих, хто загинув і тих, хто вижив, пройшов, пережив.
Положій Є. Іловайськ [Текст]: розповіді про справжніх людей / Є. Положій. – Харків: Фоліо, 2015. – 378 с.
Книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Книга побудована на реальних подіях.
Шкляр В. Чорне Сонце [Текст]: збірка / В. Шкляр. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 304 с.: іл.
До книги увійшли твори про Україну, якою вона була, якою є і якою ще буде колись, адже герої В. Шкляра – це ті, хто живе поруч із нами, змагаючись, борючись і завжди – навіть ціною власного життя – перемагаючи.
Запропоновану літературу можна знайти і переглянути у Білопільській центральній районній бібліотеці ім. О. Олеся.
Читайте!
|